Przed wyjazdem do pracy za granicą musisz się do tego porządnie przygotować. Wyjazd do innego kraju wiąże się z szeregiem wyrzeczeń, z których nie każdy zdaje sobie sprawę, lub po prostu bagatelizuje. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie w jakim celu chcę wyjechać ?

Odpowiedź na to pytanie znajdzie każda osoba szukająca zatrudnienia za granicą, znajdzie dla siebie kilka odpowiedzi. Najczęściej głównym motywem jest po prostu chęć zarobienia pieniędzy większych niż można by było zarobić na podobnym stanowisku w Polsce. Większość wyjazdów jest to po prostu migracja zarobkowa. Bardzo często wiąże się to, z porzuceniem swojej rodziny, dotychczasowych zajęć czy całkowitej zmiany swojego życia. Innym z wielu powodów wyjazdu, jest chęć nabrania odpowiedniego doświadczenia, czy też zwyczajnie zmiana dotychczasowego trybu życia. Przede wszystkim najpierw powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o Kraju do którego zamierzamy się udać. Zastanów się, do jakich urzędów po przyjeździe trzeba się wybrać, aby zarejestrować swój pobyt, jakie dokumenty są wymagane po przyjeździe, skalkuluj koszty jakie możesz ponieść w związku z podróżowaniem komunikacją miejską, lub własnym środkiem transportu. Najlepszym rozwiązaniem, jest sporządzenie listy placówek i numerów, aby niczego nie przeoczyć i w przyszłości nie narobić sobie kłopotów.

Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, które mogą się przydać. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie dokumentów w języku angielskim, tak aby przyszły pracodawca miał jasny pogląd, czym się wcześniej zajmowaliśmy, jakie jest nasze doświadczenie oraz certyfikaty, np. uprawnienia na wózek widłowy czy uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Nie wszystkie dokumenty uda nam się przetłumaczyć, z racji kosztów, aczkolwiek postaraj się zabrać dokumenty potwierdzające Twoje umiejętności czy też doświadczenie i wykształcenie.

W przypadku kiedy masz już pracę, dobrym rozwiązaniem jest orientacja w jakim Banku dostaniemy najlepszą ofertę jeśli chodzi o założenie konta. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy okres, korzystanie z Polskiego konta wiąże się z wysokimi prowizjami, mogą również pojawić się problemy z przelaniem wynagrodzenia. Sprawdź również jakie dokumenty są niezbędne, aby konto założyć.

Pracując za granicą i płacąc składki zdrowotne w Krajach EU, masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Zorientuj się jak wygląda sytuacja, kiedy chcesz wybrać lekarza, oraz jakie są wymagane dokumenty.

Jeśli pracodawca zapewnił Ci mieszkanie, w miarę możliwości dowiedź, jaki proponuje standard. Przede wszystkim czy znajdują się tam wszelkie niezbędne urządzenia potrzebne aby spokojnie funkcjonować. Zorientuj się także czy jest możliwość podłączenia do sieci. W tych czasach jest to standard dzięki któremu możemy szybko i skutecznie znaleźć potrzebne informacje czy też instytucje . Jeśli dopiero zamierzasz szukać mieszkania, jednym z najlepszym rozwiązań jest szukanie z ‘polecenia’ np. znajomych. Przed podjęciem decyzji o wynajmie mieszkania, dowiedz się w jakiej wysokości jest pobierana kaucja. Jednakże Pamiętaj! Nie daj się skusić na ‘rezerwację’ płacąc z góry. Taka sytuacja może spowodować iż zostaniesz bez pieniędzy i bez mieszkania.

Będąc na miejscu, pamiętaj aby podać swoim bliskim gdzie dokładnie się znajdujesz i nie trać z nimi kontaktu. Zapoznaj się z Instytucjami do których należy się udać w przypadku niepowodzenia, z kim oraz gdzie się skontaktować np. kiedy zostaniemy bez Śródków do życia, lub utraty dokumentów. Na forach możemy znaleźć wszelkie informację co robić w takich przypadkach.  Niejednokrotnie wyjeżdżając za granicę zostajemy sami i musimy radzić sobie w pojedynkę. Nie zawsze będzie, tak jakbyśmy sobie to wyobrażali. Kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS